Furfangos és csavaros? – Kihagyhatatlanul fontos könyv jelent meg az arab „észjárásról”!
Hiánypótló kötetet adott ki a Migrációkutató Intézet munkatársa, amely az arab kultúra alapjaiba vezeti be az olvasót.
Az érdeklődők Benczúr Gyula, Lotz Károly, Munkácsy Mihály vagy Székely Bertalan ritkán kiállított műveit tekinthetik meg.
Világhírű 19. századi magyar képzőművészek ritkán látható alkotásait mutatja be a Janus Pannonius Múzeum (JPM) legújabb kiállítása, amelyet május 9-étől Pécsett, a Modern Magyar Képtárban tekinthet meg a nagyközönség.
Az érdeklődők Barabás Miklós, Benczúr Gyula, Lotz Károly, Madarász Viktor, Munkácsy Mihály, Paál László és mások mellett Székely Bertalan olyan, a múzeum anyagából válogatott műveit tekinthetik meg, amelyek eddig többnyire raktárban és csak kutatók számára voltak elérhetők, a tárgyak közül legfeljebb néhány szerepelt egy-egy időszaki kiállításon – írta a JPM az MTI-hez eljuttatott tájékoztatójában.
Hangsúlyozták: az Arczok és láthatárok című, a címének írásmódjával a nyelvújítás korszakára utaló tárlat gerincét portrék és tájképek jelentik, a vásznakon a magyar történelem, nemzeti hősök és jeles személyiségek, a hazai táj, a népélet, továbbá a polgári mindennapok jelennek meg.
A látogatók a november 11-ig nyitva tartó kiállításon megcsodálhatják Munkácsy Mihály Vázlat a Miltonhoz, Weber Henrik Női önarckép és Wagner Sándor Ötös-fogat című munkáját is – jelezték.
A JPM szerint arra, hogy ezen 19. századi magyar festészetet bemutató anyag így együtt még sohasem szerepelt egyetlen kiállításon sem, az a magyarázat, hogy a Modern Magyar Képtár állandó tárlata a nagybányai festészettel indul. Ez a festőiskola jelenti azt a képzőművészeti modernséget, amely éppen a 19. századi akadémiai művészet ábrázolási módjától, művészi világnézetétől, gesztusaitól szakadt el. A most bemutatandó művek e modernitás előtörténetéhez tartoznak.
A múzeumnak az új tárlattal az is a célja, hogy elősegítse a világhírű művészek eddig raktárban tárolt alkotásainak restaurálását, művészettörténeti feldolgozását, kiadványokban való publikálását – jegyezték meg.
Kitértek rá: a kiállítás kuriózuma lesz a 19. századi Pécs, amelynek bemutatására egy külön termet rendeznek be. Itt városképeket, pécsi polgárok arcképeit, pécsi művészek, Wéber Xavér Ferenc, Zsolnay Vilmos és Bartalits Mihály eddig a közönség számára ismeretlen alkotásait és Johann Varoninak egy osztrák magángyűjteményből a közelmúltban előkerült nagyméretű látképét helyezik el.
(MTI, nyitókép: Weber Henrik Női önarckép, 1850 körül)